Praha – Rudolfinum

Bublina - architektonické řešení hlavního vchodu do Galerie Rudolfinum
Praha
Soutěžní návrh: 2016
Autor: Marcela Steinbachová, Iveta Čermáková
Investor: Galerie Rudlfinum

Historická fasáda

Bublina, vyfouknutá z historického Rudolfina je novým, výrazným a vizuálně silným prvkem, který upo­zorňuje na progresivnost galerie a upoutává i dálkové pohledy. Galerie vystavuje současné umění, které je reflexí společnosti, bublina odráží okolní svět na fasádě. Historická budova vyfoukává zrcadlovou bublinu a požvýkává si na současném umění. Zrcadlí jak budovu, tak okolí a pohrává si s aktuální situací kolem (lidmi, stromy, ročními obdobími, počasím...). Je hravá, nečekaná, ale samozřejmá, na budově nezávislá. Návštěvník se odrazem stává sou-částí galerie - historické budovy - a je vtahován do obrazu, ale i do galerie. Bublina vzbuzuje zvědavost a očekávání a láká návštěvníka dovnitř. Koncept vychází a navazuje na současné umění, stejně jako na poválečné (Demartini, Coop Himmelb(l)au,Anish Kapoor, Olafur Eliasson...) a je součástí jak domácího, tak mezinárodního kontextu. Jedná se o jednoduchý, ale výrazný prvek, který již nepotřebuje další či jiné objekty. Jedná se o objekt nezávislý, přidaný, přiložený a dočasný. Technicky bude uchycený k zábradlí balkónu nad vstupem do galerie, kde bude i zatížen a to neinvazivním řešením (bez vrtání). Případně je možné o prvku dočasně uvažovat jako o nafukujícím, který bude měnit svou velikost v čase a bude jakoby dýchat. V nočních hodinách předpokládáme nasvícení Bubliny, případnou projekci na objekt a možnost pro­jekcí v rámci večerních programů (např. možnost prodloužit otevírací dobu galerie ve vybraný den do nočních hodin).

Vjezd do garáží

Předpokládáme v dlouhodobém horizontu náhradu betonové zídky za skleněné zábradlí patřičné výš­ky (1,1 m) s možností potisku upoutávky na galerii i zabydlením místa současným městským mobiliářem (výrobce např. česká firma mmcité). Dořešení předpokládáme v rámci úpravy náměstí s autorem sou­těže na úpravu Palachova náměstí, jakožto majitele autorských práv řešení. Bublina je realizovatelná a dostatečně silná i v případě ponechání zídky v současném stavu.

Vstupní schodiště

Doporučujeme používat ke vstupu do budovy všechny dveře a to jak vnitřní, tak vnější. V období jaro - podzim navrhujeme ponechat vnitřní dveře zcela otevřené s možností průhledu do vnitřní dvorany, což bude lákat návštěvníky pokračovat dále do interiéru a to nejen do galerie, ale i do restaurace či na workshopy. Na vnitřní schodiště navrhujeme nainstalovat do jedné plochy mezi reliéfní sloupy na jedné stra­ně poutač (tisk na zrcadlovou fólii) a na druhé straně segmentovou zrcadlovou plochu, která rozloží odraz reality (lidi i grafiku na protější straně) na elementy a zdekonstruují ho. Ve vnitřním schodišti mohou být nainstalované reproduktory s nahraným galerijním šumem (chození po galerii, šepot), které budou prozrazovat či navozovat atmosféru dalších prostorů. Nabízí se možnost využít reproduktory a využitelnost zvuku i pro vystavující umělce.

Světelný kužel

Velkolepý prostor dvorany necháváme jakoby netknutý, pouze umisťujeme do rohů pod pro­sklený strop 4 divadelní reflektory naprogramované sledovat návštěvníka (pohybová synchro­nizace) kuželem světla (denního či barevného) či projektoru (kužel světla, obraz, nápis). Je na zvážení, zda nově navržená pokladna v prostoru by neměla být opláštěna soudobým materiálem a být v souladu s nově realizovanými prvky (obklad mléčným sklem a prosvícení nebo obklad leštěným nerezovým plechem - odrazy dvorany).

Nástin grafického řešení

Ukazujeme nástin možného řešení pro grafiku na další sezónu. Postupné seznamování publika s proměnou, od samostatných fotografií s logem galerie až po fotografie se slogany. Řešení grafiky předpokládáme jako společný proces s galerií.