Chotěboř – rekonstrukce staré pošty

Chotěboř
Architektonická soutěž: 2020 (2. místo)
Autor: Marcela Steinbachová
Spoluautor: Vít Holý
Vyhlašovatel: Město Chotěboř

Náš návrh renovace domu na náměstí v Chotěboři vychází z původního stavu budovy před rekonstrukcí domu na poštu a vrací se k eleganci secesně historizující fasády a k původnímu členění fasády, otvorů i omítky. Řešení domu tak navazuje na původní dějinný kontext a ukazuje důležitost domu v rámci celého náměstí. Barevné členění omítek i jejich hrubozrnost, střídání hrubých a jemných omítek, vychází z původní dokumentace a historických kreseb a fotografií. Barevnost omítek bude testována na vzorcích, předpokládáme odstíny šedé a šedozelené, okna bílá, výkladce dřevěné, mořené do šeda. Na slepý štít směrem do dvora umisťujeme exteriérové schodiště do velkého jednacího sálu. Otvory na zadní dvorní fasádě jsou přizpůsobeny navrhovaným funkcím.

Návrh funkčního rozložení dispozic volně vychází z původních plánů, které byly v souladu s dělením fasády. Přestavění domu na poštu vneslo do původních dispozic razantní statické zásahy, které jsme se rozhodli začlenit do návrhu, ale i s odkazem na původní historické členění, související s fasádami. Toto nové dělení je řešeno lehkými dělícími úložnými a prosklenými příčkami mezi jednotlivými prostory. Muzeum i informační centrum jsou přístupné díky nově obnoveným výlohám z náměstí. Tyto prostory lze mezi sebou propojovat či oddělovat. Odpočinkový prostor (internet) je pojat více jako kavárenský provoz, umožňující takovéto využití v budoucnu např. formou kavárny samoobsluhy s možností využití venkovního sezení na dvorku. Prostor pro děti a rodiče je propojen s infocentrem a vizuelně prosklením s prostorem pro internet.

Návrh předpokládá využití původního schodiště jako hlavní vertikální komunikace pro muzeum (jako vedlejší pro jednací prostory). Nový výtah v rámci dispozice umožňuje bezbariérové propojení všech pater a může sloužit jako nákladní výtah. Jedná se o moderní prvek, který vystupuje nad střechu a umožňuje výhled na náměstí a může tuto budovu pro návštěvníky zatraktivnit.

Pro oddělený provoz zasedací místnosti, která je umístěna v patře (naproti úřadu), je na slepý štít umístěno exteriérové vykonzolované schodiště, které ze slepé fasády dělá pohledový a živoucí prvek. Schodiště je v patře ukončeno uzavřeným prostorem-zádveřím do reprezentativní zasedací místnosti, která je vytvořena v menších místností do ulice díky ocelovým překladům uschovaných v sádrokartonových kapsách. Tato místnost má jako jediná v domě balkon do dvora. Je zde navržen i nový velký otvor do zadní části. Součástí místnosti je kuchyňský kout a navazuje na ní menší reprezentativní prostor s historickým nábytkem, který může být i součástí expozice či může sloužit pro catering atp. Nové exteriérové schodiště na boční fasádě propojuje tento prostor s prostorem úřadu a může být provozně zcela nezávislé na provozu muzea. Zásobování z boku je zachováno, stejně jako zadní vchod ze dvora.

 

Vizualizace: Vít Holý