Náměstí v Benešově
Benešov
Architektonická soutěž: 2018 (vítězný návrh)
Autor: Marcela Steinbachová
Spolupráce na studii: Vít Holý
Vyhlašovatel: Město Benešov
Dvě náměstí, dva radniční domy, dvě řady stromů
Prostor dvou náměstí je znovu celistvá a jednotná plocha, v jehož středu i po okrajích se nachází významné budovy. Umožnuje rozmanitý veřejný život pro různé věkové skupiny i zájmy. Je místem setkávání, odpočinku, her, místem kultury, oslav, shromažďování a obchodu, místem se stromy i bez. Nový dům v proluce, „levitující“ městská hala, doplňuje náměstí o lehký objem umožňující kryté akce. Zázemí k sálu tvoří sousední dům turistického centra.
Urbanistické a architektonické řešení
Dvojice náměstí tvoří jednotnou plochu sjednocenou povrchy a otevřenou k významným domům. Sdílený prostor poskytuje velkorysou a přehlednou plochu pro různorodé využití, pro veřejný a živý každodenní život (kulturní i sociální), pro všechny generace. Masarykovo náměstí je nově důstojným reprezentačním i rekreačním prostorem dostatečné velikosti, přehledným od radnice až ke kostelu. Řady stromů definují tvar prostoru a nabízejí stín pro odpočinek s výhledem na budovy. Malé náměstí, lemované jednou řadou stromů, se znovu stává náměstím s průhledem na secesní muzeum. Okraje jsou vymezeny pro komunikaci, zásobování a parkování. Náměstí oživuje i nová dvojice radničních domů, městská hala v proluce a stávající sousední dům. Plocha umožňuje umístění dvou podií i možnost využívat krytý prostor pod stavbou v proluce (např. venkovní kryté jevište i hlediště) či nového městského společenského sálu (městská hala) ve zvýšeném patře. Předpokládáme realizaci rekonstrukce po etapách (viz.schéma).
Zeleň a klidové zóny
Stromy jsou navrženy téměř podél všech ploch náměstí, rovnoběžně s méně významnými domy, na jedné straně, aby byla zachována celistvost a průhledy na prostor. Přesazením části lip amerických (použití specializované techniky a procesů) vznikla velkorysá alej s pevným posezením. Dvůr nabízí klidné a intimní posezení, pod stromy (jírovec maďal), s travnatými a trvalkovými záhony, vodními zdroji a herními prvky. Další zeleň nabízí plocha vedle kostela, za knihovnou (renovace dobových ploch). Klidové zóny jsou i pod novou městskou halou, na žulových schodech (mladší generace) na horní ploše, na Malém náměstí a v loubí polikliniky.
Vodní, umělecké, herní a rekreační prvky
Vodní prvky slouží k relaxaci, občerstvení i k vodním hrám pro děti (vodní trysky, vodní plochy ve dvoře a v rozích náměstí umístěné objekty s fontánou). Další objekt (např. světelný) je umístěn před muzeem. Prostor doplňují dětské prvky (hřiště, trampolíny) a další prvky (petangue, ping pong, obří šachy).
Povrchy
Jednotný povrch pro většinu ploch tvoří maloformátová žulová dlažba 10x10cm (historicky žulová vyvýšenina), náměstí je z kostek v řádkách, komunikace do vějíře, oddělení tvoří žulové pásy. Před domy jsou (dle historických fotografií) mozaikové „vzorované koberce“ s ornamenty (7 vzorů podle významu budov), podobně v současnosti řešeno před radnicí. Parkovací místa z žulových kostek jsou kladeny do řádků (předpoklad postupného úbytku parkování). Parkování předpokládáme řešit vybudováním parkovacího domu v kombinaci se stáním v přilehlých ulicích (viz schéma). Povrchy jsou sjednocené do jedné roviny a plocha je bez výškových přechodů vyjma žulových schodů. Na náměstí je možné umístit průhled do podzemí. Materiály jsou standartní a civilní, trvanlivé, bezčasé, ale i dostatečně reprezentativní. Nejsou historizující.
Ostatní
Osvětlení (fasádní i stojací) i mobiliář (pevné atypické lavičky kolem stromů se stoly, podél vybraných budov, sezónní mobilní lavičky, stojany na kola, koše) odpovídá celkovému řešení a je v souladu s manuálem města. Předzahrádky jsou navrženy jako nekryté a mobilní s kultivací parteru i stínění.
Dopravní řešení a parkování
Náměstí je sdíleným prostorem pro všechny účastníky. Komunikace jsou vyznačeny použitými materiály a značením s omezenou rychlostí. Návrh nepředpokládá zvýšení transitní dopravy a zachovává stávající vedením městské dopravy (bus) i turistické trasy a cyklostezky (bez odlišení povrchu). Zůstává jednosměrná průjezdnost a zásobování prostoru, nově je umístěna zastávka vláčku a stojany na kola. Předpokládáme postupné odstraňování parkovacích míst v horní části (parkovací místa v docházkové vzdálenosti) a vybudování parkovacího domu. Parkování je umístěno na horní ploše náměsti, v prostoru Malého náměstí i ve spodní části (viz. schéma) a to převážně pod stromy. Před poliklinikou a za radnicí jsou stání pro invalidy a pro rodiče s dětmi.
Proluka, městská hala
Dvojice radničních domů vrací na náměstí ztracenou noblesu ve formě současné multifunkční městské haly v proluce, propojené se sousední budovou turistického centra. Dvojice domů navazuje na řešení současné radnice, stávající dům poskytuje hale všechny obslužné funkce a nutné zázemí (foyer s kavárnou, komunikace, toalety, šatna a vstupy do sálu, na galerii a na balkon do náměstí). Předpokládáme jeho rekonstrukci interiérů či celkovou renovaci včetně fasád a možností nástavby inspirované dobovými fotografiemi). Nová „levitující“ městká hala je prázdný prostor ideálních rozměrů (shoe-box), vhodný pro koncerty (možnost vytvoření elevace), pro bály, konference, přehlídky, výstavy či burzy. Pod halou je vytvořen volný / průchozí a krytý prostor pro kavárnu či prostor pro kryté městské akce (podium a hlediště). Umístění haly do prvního patra umožnilo vytvořit velkorysý prostor pod ní a zároveň průchod a propojení dvora s plochou náměstí (v zimě uzavření mobilní prosklenou stěnou). Fasáda je navržena jako prosklená, stíněná kovovými perforovanými otevíratelnými panely s možností výhledu do náměstí z haly nebo z balkónu. Městská hala se tak stává součástí náměstí a náměstí součástí haly. Na fasádě je lehce naznačený ornament osmicípé hvězdy (jiná perforace). Konstrukce je ocelovo betonová. Střecha je pochozí, se zastíněnou terasou s výhledem do náměstí.
Vizualizace: Michal Nohejl